Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, w której przebiegu istotne dla ograniczenia jej symptomów jest zachowanie restrykcyjnej ubogopurynowej (ubogiej w związki azotowe) diety. Niestety do produktów o wysokiej zawartości puryn należą również ryby. Pomimo, że zawierają dużo puryn są, bardzo bogatym źródłem niezbędnych dla organizmu kwasów tłuszczowych EPA + DHA grupy omega-3, które działają m.in. przeciwcukrzycowo czy przeciwmiażdżycowo. Chorując na dnę moczanową i chcąc nie dopuścić do powstawania znacznych niedoborów EPA + DHA omega-3 w organizmie, należy dostarczać je w postaci dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP) lub suplementów diety.
Według rekomendacji żywieniowych niskopurynowa dieta nie powinna dostarczać więcej niż 300 mg kwasu moczowego dziennie a w okresach ostrych napadów nie więcej niż 150 mg na dzień. Duża część podstawowych produktów niskopurynowych zawiera znaczne ilości łatwo przyswajalnego cukru przez co ładunek glikemiczny ich porcji jest dość wysoki. Spożywanie posiłków zawierających niskopurynowe produkty może niebezpiecznie podwyższać poziom cukru i prowadzić do rozwoju cukrzycy.
Dlatego w tym typie diety szczególnie ważna jest suplementacja kwasami omega-3, które według badań naukowych obniżają poziom cukru we krwi i hamują rozwój insulinooporności tkanek.