Luteina i zeaksantyna naturalnie występujące w wielu roślinach, jak wykazują badania kliniczne i epidemiologiczne są nieocenione dla zachowania zdrowia oczu. Ze względu na źle zbilansowaną dietę, która nie dostarcza odpowiedniej ilości tych ważnych składników konieczna wydaje się ich suplementacja w celu utrzymania odpowiedniej kondycji oczu i ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu groźnych chorób.
Substancje te po spożyciu gromadzą się przede wszystkim w obrębie tkanek narządu wzroku szczególnie w plamce żółtej siatkówki oraz soczewce, pełniąc tutaj funkcję ochronną. Ich obecność wytwarza pewnego rodzaju filtr chroniący struktury oka przed niebezpieczną, zbyt wysoką dawką promieniowania widzialnego i UV. Ponadto oba barwniki charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, dzięki czemu chronią oczy przed niszczącym działaniem wolnych rodników.
Dane instytutów żywienia wskazują, że w populacji europejskiej ilość dostarczanej organizmowi luteiny w diecie wynosi 2,2 mg dziennie. Są to wartości zdecydowanie poniżej poziomu, który gwarantuje efektywne działania tego związku. Minimalną, skuteczną ilością, jak pokazują wyniki badań naukowych, jest 10 mg luteiny dziennie.
Dostarczając takie ilości luteiny można skutecznie chronić oczy i dzięki temu:
- zmniejszać efekt zmęczonych oczu po długotrwałej pracy przed monitorem komputerowym
- ograniczać ryzyko rozwoju zwyrodnieniowego zapalenia plamki żółtej (AMD) nawet o 57%
- zmniejszać ryzyko wystąpienia zaćmy nawet o 35%
Organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wyprodukować luteiny i zeaksantyny, dlatego należy sięgać po odpowiednią żywność , dietetyczne środki spoźywcze specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP) oraz suplementy diety, które uzupełnią poziom tych istotnych dla zdrowia oczu substancji.