Å»elazo to bardzo ważny mikroelement, który jest m.in. głównym składnikiem transportującej tlen hemoglobiny. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek wynosi ok 10-20 mg. Cennymi źródłami żelaza w naszej diecie są: czerwone mięso, wątroba, pestki dyni, ostrygi oraz czekolada. Ilość żelaza zawarta w naszym codziennym pożywieniu jest teoretycznie całkowicie wystarczająca aby pokryć zapotrzebowanie organizmu Niestety wchłanialność (przyswajalność) żelaza z produktów spożywczych jest stosunkowo niewielka i wynosi zaledwie od kilku do maksymalnie 20% a u osób pijących duże ilości kawy jest ona jeszcze niższa. Stąd obserwuje się dość znaczne niedobory tego minerału. Wiele osób sięga więc po preparaty zawierające w swym składzie żelazo, jednak jak pokazują badania naukowe jego przyswajalność w tej formie również nie jest zbyt wysoka i nie przekracza zazwyczaj 25%.
Najnowsze doniesienia naukowców z Uniwersytetu w Caracas (Wenezuala) wskazują, że istnieje sposób na znaczne podwyższenie przyswajalności żelaza zawartego w żywności i polega ona na wzbogacaniu swojej diety w substancje zwane karotenoidami.
W przeprowadzonym badaniu klinicznym naukowcy podawali uczestnikom podzielonym na kilka grup posiłki oparte na płatkach zbożowych o określonej zawartości znakowanego żelaza (5mg). Część uczestników spożywała dodatkowo do posiłku mieszaninę naturalnych karotenoidów: likopen - 3,6 mg, luteina - 1,8 mg, zeakasantyna - 1,8 mg.
W drugim oraz 15 dniu po posiłku badacze oznaczali ile procent ze spożytego żelaza dało się organizmowi przyswoić.
WYNIKI:
Okazało się, że średnia przyswajalność żelaza ze zwykłego posiłku wynosiła jedynie 8,1%, natomiast w przypadku posiłku, któremu towarzyszył zestaw karotenoidów przyswajalność była prawie 3-krotnie większa i wyniosła 22,5%. Dodatkowo wykazano, że nawet dodanie do posiłku kawy nie zaburza korzystnego efektu karotenoidów.
WNIOSKI:
Naukowcy sugerują, że mechanizm, poprzez który karotenoidy zwiększają przyswajalność żelaza polega na zjawisku łączenia się obu typów cząsteczek w jelitach i tym samym ułatwienia procesu przenikania żelaza z jelita do krwi
Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że przy spożywaniu nawet niewielkich ilości naturalnych substancji, którymi są likopen, luteina i zeaksantyna przyswajanie żelaza z pożywienia rośnie znacząco. Autorzy badania sugerują również, że zwiększając ilość spożywanych karotenoidów jesteśmy w stanie prawdopodobnie jeszcze bardziej podnieść efektywność procesu przyswajania żelaza. Oznacza to możliwość pełniejszego wykorzystania tego co spożywamy w każdym naszym posiłku, bez konieczności dostarczania dodatkowego żelaza.
Wszystkie trzy zastosowane w badaniu karotenoidy są zawarte w preparacie NucleVital®Q10COMPLEX.
- Pełna wersja dokumentu znajduje się pod adresem: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/2815.pdf