Choroby nowotworowe są bardzo rozpowszechnione we współczesnym świecie. W krajach rozwiniętych stanowią one, zaraz po chorobach układu krążenia, drugą w kolejności przyczynę zgonów. Rocznie w Polsce zapada na nie około 110 tys. osób z czego tylko 30% ma szanse na wyleczenie. Choroby nowotworowe są szczególnym zagrożeniem dla kobiet w wieku 45 - 59 lat (34% wszystkich zgonów w tym przedziale wiekowym). Mężczyznom choroby nowotworowe zagrażają przede wszystkim w wieku 60 - 74 lat i stanowią 25% wszystkich zgonów w tym przedziale wiekowym. Główne przyczyny zgonów z powodu chorób nowotworowych to: rak płuc (zmarło 21775 osób w roku 2006), rak jelita grubego (zmarło 9676 osób w 2006 r.), rak żołądka (zmarło 5513 osób), rak sutka (zmarło 5212 kobiet), rak szyjki macicy (1824 kobiety). Największą liczbę zgonów odnotowuje się w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.
CZY MOŻNA TEMU ZAPOBIEC?
Odpowiedź brzmi TAK!
Jak dowodzą naukowcy, za jakość i długość naszego życia odpowiada właściwa dieta. Odżywiając się w odpowiedni sposób można znacznie obniżyć ryzyko powstawania licznych chorób.
Najważniejsze składniki diety śródziemnomorskiej to lipidy, o których informacja jest zapisana w kodzie genetycznym. To czyni, że są one unikalne i nie do zastąpienia w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Biorą udział w niezliczonych szlakach metabolicznych i są podstawą większości struktur komórkowych. Zaliczamy do nich skwalen, alkiloglicerole, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-9), astaksantyna, koenzym Q10, likopen, luteina. Kluczowe miejsce odgrywają szczególnie w zmniejszeniu ryzyka powstawania chorób nowotworowych. Walczą z nimi poprzez uruchomienie mechanizmów obronnych organizmu i zmniejszanie stanu zapalnego.