Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Toronto udowodnili, że suplementacja diety odpowiednią ilością likopenu jest niezwykle skuteczną metodą walki z osteoporozą.
Osteoporoza jest chorobą charakteryzującą się postępującym ubytkiem masy kostnej, z jednoczesnym osłabieniem struktury kości i zwiększoną podatnością na złamania. Schorzenie to dotyka ponad 75 mln osób w Europie, USA i Japonii. Znaczenie częściej występuje u kobiet a szczególne w okresie po menopauzie, kiedy to obniżający się poziom hormonów płciowych sprzyja procesowi demineralizacji kości (utracie wapnia z kości).
W badaniu wzięło udział ponad 70 pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu (całkowity cholesterol >230 mg/dl, LDL-C >150 mg/dl). W celu regulacji profilu lipidowego połowa z nich przez okres 12 tygodniu stosowała lek - simvastatynę (40 mg/dziennie), druga zaś połowa przyjmowała w tym celu 3,8 grama EPA+ DHA omega-3 (preparat BioCardine®Omega-3) i 600 mg ekstraktu z czerwonego ryżu w postaci suplementów diety. Wszystkim pacjentom przed jak i po badaniu oznaczono lipidogram.
Jak do tej pory profilaktyka i leczenie osteoporozy opierały się głównie na dostarczaniu organizmowi dużych ilości wapnia oraz witaminy D.
Od dziś wiemy, że również likopen będący bardzo silnym naturalnym antyoksydantem ma nieoceniony wpływ na hamowanie procesu utraty wapnia z kości.
Potwierdziły to wyniki badania klinicznego przeprowadzonego na grupie ponad 60 kobiet w wieku 50-60 lat. Uczestniczki badania zostały podzielone na 4 podgrupy w zależności od formy i ilości przyjmowanego likopenu. W pierwszej grupie kobiety spożywały 30 mg likopenu dziennie w postaci soku pomidorowego, w drugiej 70 mg likopenu w postaci modyfikowanego soku pomidorowego, w trzeciej zaś 30 mg likopenu w postaci kapsułek suplementu diety. Czwarta grupa była grupą kontrolną, w której kobiety spożywały placebo bez likopenu.
Po okresie 4 miesięcy u każdej z kobiet przeprowadzono badania:
- zawartości likopenu we krwi
- stężania białka NTx ( N-końcowego telopeptydu kolagenu typu I), którego to ilość we krwi odzwierciedla stopień osłabienia kości
a także zdolności antyoksydacyjnych osocza oraz stopnia peroksydacji białek i lipidów.
WYNIKI:
Okazało się, że w każdej grupie spożywającej likopen przez okres 4 miesięcy zaobserwowano znaczący ponad 3-krotny wzrost jego zawartości we krwi z jednoczesnym średnim spadkiem ilości białka NT o ponad 15 %, co oznacza iż proces demineralizacji kości został znacząco spowolniony.
W grupach spożywających likopen odnotowano ponadto wzrost zdolności antyoksydacyjnych osocza i spadek stopnia niekorzystnej peroksydacji białek i lipidów co wskazuje, że organizm zyskał silną ochronę przeciw wolnym rodnikom.
WNIOSEK:
Zaobserwowany w badaniu ochronny, w stosunku do kości, efekt naukowcy tłumaczą silnymi właściwościami przeciwutleniajacymi likopenu, dzięki którym był on w stanie zahamować postępującą degenerację tkanki kostnej i wzmocnić ochronę organizmu.
Dbając o zdrowie musimy mieć świadomość, że jednym z najbardziej efektywnych działań jakie możemy podjąć jest włączenie do diety naturalnych, genetycznie niezbędnych naszemu organizmowi substancji, takich jak likopen. Spożywając odpowiednie ilości likopenu jesteśmy w stanie chronić nasze kości przed procesem demineralizacji. Wybierając odpowiednie preparaty uzupełniające niedobory tego związku w organizmie wybierajmy takie, w których likopenowi towarzyszy witamina D (NucleVital®Q10COMPLEX). Dzięki połączeniu tych dwóch składników poziom ochrony naszych kości znacząco wzrośnie.
- Mackinnon ES, Rao AV, Josse RG, Rao LG. Supplementation with the antioxidant lycopene significantly decreases oxidative stress parameters and the bone resorption marker N-telopeptide of type I collagen in postmenopausal women. Osteoporos Int. 2010 Jun 15.